Pogotowie komputerowe Wilanów koniec wsparcia dla windows XP Czy nadszedł już czas by zmienić nasz Windows XP na nowszy system?

Wykryto lukę w module odpowiedzialnym za szyfrowanie komunikacji klient-serwer. Jak podaje Niebespiecznik.pl wykorzystanie luki pozwala atakującemu  na wykonanie  dowolnego złośliwego kodu. Podatne na ataki są zarówno systemy serwerowe, jak i stacje robocze z zainstalowanymi programami przyjmującymi połączenia szyfrowane, nasłuchującymi na portach TCP (np. serwery FTP lub WWW).

Microsoft wypuścił już odpowiednią łatkę dla wspieranych systemów operacyjnych.  Pogotowie Komputerowe Wilanów uczula by sprawdzić czy wszystkie aktualizacje do systemu operacyjnego zostały zainstalowane. W tym celu należy uruchomić Windows Update.

Nie wiadomo czy używany jeszcze na dużej liczbie komputerów Windows XP doczeka się łatki (oficjalne wsparcie tego systemu zakończyło się w kwietniu 2014 roku).

W związku powyższym Serwis Komputerowy Wilanów radzi nie używać systemu Windows XP do udostępniania jakichkolwiek połączeń szyfrowanych, a gdy jest to konieczne zmienić system na nowszy posiadający odpowiednie zabezpieczenia. W tej roli poza systemami Microsoft  znakomicie radżą sobie systemy z rodziny Linux. Wbrew popularnym opiniom nie są to systemy trudne do konfiguracji i użytkowania.