windows-10-logoWindows 10 –  nowy system Microsoftu.

 W lipcu 2015 roku zadebiutował nowy system z rodziny Windows  o numerze 10.

Osoby posiadające systemy Windows 7, 8  i 8.1 mogą bezpłatnie aktualizować swoje systemy najnowszego dziecka Microsoftu. Warunkiem bezpłatnej aktualizacji jest zrobienie wykonanie jej do 28 lipca 2016 roku. Posiadacze wersji Starter, Home Basic i Home Premium otrzymają wersję WINDOWS 10 Home, natomiast posiadacze wersji Professional i Ultimate wersje Windows 10 Pro.

Posiadacze starszych systemów operacyjnych nie są objęci bezpłatna aktualizacją.

Minimalne wymagania sprzętowe dla Windows 10 to:  Procesor 1 GHz, karta graficzna obsługująca DirectX9 ze sterownikami WDDM 1.0, 1 GB pamięci ram dla systemów 32 bitowych lub 2 GB ram dla systemów 64 bitowych, minimum 16(32 bity) lub 20 GB wolnego miejsca na dysku, oraz ekran o rozdzielczości 1024×600 pikseli.

Wraz z pojawianiem się 10 wersji Windows zmieniła się też polityka producenta odnośnie systemów operacyjnych. System Windows staje się usługą podobną do systemu Apple czyli ewoluującego systemu operacyjnego, w którym poza aktualizacjami zabezpieczeń, będą też dodawane nowe funkcje i modyfikacje.

Windows 10 jest w dużej mierze zintegrowany w z Internetem i usługami sieciowymi Microsoftu (usługi chmurowe, synchronizacja ustawień konta Microsoft, …)

 Instalacja Windows 10.

Windows 10 można zainstalować od nowa, na „czysto” pobierając za pomocą specjalnego narzędzia obraz instalacyjny który można zainstalować na pamięci USB,   wypalić dysk DVD lub zapisać jako obraz w formacie ISO na dysku (https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10).

Można także wykonać aktualizację używanego dotąd systemu operacyjnego klikając na białą ikonkę z logo Windows znajdującą się w zasobniku systemowym. Aktualizacja jest w pełni zautomatyzowana i zachowa wszystkie dane oraz zainstalowane programy w nowym systemie operacyjnym.

Niezależnie od wybranego sposobu instalacji „10”,  warto zatrzymać się przy ekranie proponującym ustawienia ekspresowe i kliknąć opcję „Dostosuj ustawienia”. Można tam dostosować ustawienia dotyczące automatycznego określania lokalizacji komputera, synchronizacji kontaktów i wpisów kalendarza, czy rejestracji próbek głosu. Następnie prezentowane są ustawienia zabezpieczeń, w których warto zostawić włączony filtr SmartScren, a wyłączyć automatyczne łączenie z publicznymi punktami dostępowymi.

W Windows 10, tak jak w wersji 8 tego systemu do wyboru mamy  dwa  typ konta logowania. Domyślnie producent zachęcą do stworzenia nowego albo korzystania z już istniejącego konta Microsoft, które jest wymagane przy korzystaniu z usług takich jak OneDrive, OneNote, Office 365 Cortina i niektórych funkcji nowej przeglądarki internetowej Microsoft Edge. Konto lokalne zapewnia nam większa anonimowość i kontrola nad naszymi danymi.

Czego nie ma w Windows 10 , a co dostajemy nowego…

W polskiej wersji językowej nie znajdziemy dostępu do asystentki głosowej czyli Cortiny, oferta sklepu internetowego Microsoftu jest też znacznie okrojona. Nie znajdziemy również w systemie Windows 10 odtwarzacza filmów DVD czy Windows Media Center, gadżetów pulpitu i wpływu na to czy i kiedy pobierane są aktualizacje.

Dostajemy za to nową przeglądarkę internetową Microsoft Edg’e, wirtualne pulpity, i nowe menu start.

Microsoft Edge oferuje nam takie ułatwienia jak tryb ułatwionego czytania w Internecie (symbol książki w górnym pasku przeglądarki) który eliminuje wszelkie elementy graficzne nie związane z głównym artykułem czytanej strony. Uzupełniony został też mechanizm zakładek o elementy „do przeczytania” –  po kliknięciu ikonki gwiazdki wybieraną z menu. Otrzymujemy ponadto tryb notatek, dzięki któremu możemy wprowadzić na przeglądanej stronie podkreślenia, zakreślenia i adnotacje.

Wystarczy kliknąć w ikonkę kartki by ukazał się dodatkowy pasek z narzędziami. Stronę internetową z naniesionymi notatkami możemy dodać do listy lektur, do zakładek, do One Nota lub przesłać mailem.

 

W razie problemów z instalacja lub działaniem nowego systemu Microsoft zachęcamy do skorzystania z usług Pogotowia Komputerowego Mokotów – Wilanów

Nie czekaj zadzwoń do nas już dziś…  733-810-060