Kiedy kupuje się komputer, zwraca się uwagę na jego parametry techniczne. Są one bardzo ważne, jeśli chodzi i funkcjonowanie komputera. Duże znaczenie ma rodzaj procesora i typ karty graficznej. Bardzo ważne jest też to, jaki dysk znajduje się w danym komputerze. Dyski SSD montowane zazwyczaj w komputerach są małej pojemności w porwaniu z pojemnościami dysków talerzowych. SSD są zazwyczaj droższe w przeliczeniu na 1Mb , ale one zdecydowanie szybsze. Pracują dużo ciszej i pobierają mniej energii. Dlatego komputery, w których znajduje się dysk SSD są zazwyczaj sprzętami droższymi.

Osoby, które znają się na komputerach dokładnie wiedzą, czym należy kierować się przy jego wyborze. Dlatego na użytek domowy zazwyczaj poleca się komputery, które kosztują mniej i są sprzętami mniej zaawansowanymi technologicznie. W takich sytuacjach najczęściej do tej pory polecało się te, w których znajdują się dyski HDD. Są one dyskami starszej generacji i wolniej pracują . Kosztują mniej i są bardziej pojemne, ale na przykład emitują więcej ciepła i pobierają więcej energii. W wielu przypadkach takie komputery brane są pod uwagę. Najczęściej wtedy, kiedy ludzie nie chcą wydawać dużej ilości pieniędzy a jednocześnie mieć duży „magazyn” na zdjęcia i filmy. Nawet jeśli dysk HDD jest niższej jakości, to komputery z takimi kupowane są często. Ci, którym zależy na szybkości komputera w tym szybkości dysku i innych parametrów technicznych komputera, szukają takiego, który pod tymi względami będzie jakościowo lepszy. Takich komputerów najczęściej szukają osoby, które wykorzystują komputery konkretnych celów specjalistycznych. Na parametry techniczne zwracają uwagę też ci, którzy szukają dobrego sprzętu do gier komputerowych.

Dyski talerzowe są wolniejsze, ale maja lepszy stosunek pojemności do ceny ale są podatne na uszkodzenia fizyczne. Jednak nawet z uszkodzonego egzemplarza można w ekonomiczny sposób odzyskać dane.

Dyski SSD są dyskami dużo szybszymi, odpornymi na uszkodzenia fizyczne, mają mniej korzystny stosunek pojemność/cena ( choć cały czas tanieją) , ale w przypadku uszkodzenia ( elektroniki) odzyskanie danych jest niemożliwe lub nieopłacalne ekonomicznie.

W komputerach stacjonarnych, a często także w laptopach można z powodzeniem mieszać te dwie technologie. Montuje się dysk SSD i dysk HDD obok siebie. Pierwszy jako szybszy przeznaczony jest dla systemu, drugi o większej pojemności i wolniejszy jako magazyn danych.

Niezależnie od używanego dysku warto archiwizować dane!!!