W bardzo wielu przypadkach spadek wydajności domowej sieci bezprzewodowej ma swoje podłoże nie w problemach związanych z łączem internetowym, lecz raczej z obniżką mocy sygnału bezprzewodowego. Warto więc zdiagnozować te czynniki i je możliwie jak najprędzej wyeliminować.

Określ odpowiedni kanał oraz częstotliwość

Zapewne wielu czytelników nawet nie wiedziało dotychczas, że ich router Wi-Fi posiada kanały.

W pewnych przypadkach mała modyfikacja jest w stanie sprawić sporą różnicę w jakości połączenia. Winne są tutaj ewentualne zakłócenia pomiędzy innymi sygnałami bądź urządzeniami. Dlatego też warto zmieniać kanały aż uda się nam wyłapać ten najodpowiedniejszy. Nowe modele routerów emitują sygnał w częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz. Najogólniej rzecz ujmując częstotliwość 2,4 GHz sprawdza się znacznie lepiej w piętrowych nieruchomościach, gdyż sygnał emitowany jest dalej i jest on w stanie znacznie efektywniej przenikać przez ściany.

Z kolei w mniejszych domach i mieszkaniach  sprawdza się znakomicie 5 GHz. Jest to częstotliwość zapewniająca mniejszy zasięg, ale za to znacznie większą prędkość.

Połóż router w optymalnej pozycji

Najlepszą lokalizacją dla naszego routera jest położona wysoko półka. Kiedy ma anteny należy go ustawić tak, aby sygnał przenikał przez ściany. Pozwala to korzystać z internetu w innych pomieszczeniach. Należy również zadbać, aby router dobrze zaadoptował się do otoczenia. Stąd też nie należy go stawiać w okolicy chociażby rur z ciepłą wodą i przedmiotów stanowiących naturalne ekrany.

Sprawdź zabezpieczenia

Warto swój router zabezpieczyć hasłem oraz do niezbędnego minimum ograniczyć ilość urządzeń mogących z niego korzystać. W ten sposób z cała pewnością wykluczymy spowolnienie swojego łącza.

Nie zapomnij o repeaterze

Niewątpliwie to tańsze rozwiązanie niż zakup nowego routera i tym samym za stosunkowo niewielkie pieniądze będziemy mogli wzmocnić sygnał miejscach będącymi dotąd białymi plamami w mieszkaniu. Można również stary router wykorzystać jako repeater.

Czasem trzeba jednak sięgnąć do kieszeni głębiej

Warto jeszcze sprawdzić stan aktualizacji programowanie routera. Bez tego nowsze systemy Windowsa mogą utrudniać prawidłowe jego funkcjonowanie. W zdecydowanej większości przypadków powinno to uwolnić nas od wolnego Wi-Fi, lecz  w drastycznych przypadkach będzie trzeba nabyć nowy kupić sprzęt. Dostępne obecnie w sklepach routery są na tyle nowoczesne, że są w stanie wysyłać sygnały wprost do sprzętu komputerowego. Jednocześnie gwarantują znaczną prędkość i w wielu wypadkach podwójna częstotliwość pracy częstotliwości. Na dodatek są w stanie wykryć pośród kilku urządzeń, które jest tym  priorytetowym.